senior couple having online video conference with a doctor

آینده سلامت از راه دور در جهان پس از همه گیری

با شیوع ویروس کووید 19 در سراسر دنیا و ابتلای تعدا کثیری از افراد به آن و قرنطینه شدن شهرها در تمام دنیا رفت و آمد به مراکز عمومی کاهش چشمگیری یافت و برقراری ارتباط از راه دور جایگزین خوب و منطقی برای مردم کل دنیا شد تا جاییکه مراقبت های بهداشتی هم وارد دنیای دیجیتال و اینترنت شد. بسیاری از شرکتها استارت آپ ها با هدف خدمات رسانی در زمینه سلامت و درمان از راه دور و بصورت اینترنتی و تلفنی پا به عرصه دنیای مدرن گذاشتند که بسیار هم مورد استقبال کاربران قرار گرفت و تا حد زیادی توانستند معضل عبور و مرور در شرایط قرنطینه را حل کنند خصوصا برای قشرهای آسیب پذیر جامعه از جمله سالمندان.

در حال حاضر با وجود کم رنگ تر شدن مسئله کووید و ایمن شدن درصد بالایی از مردم دنیا با واکسیناسیون عمومی و کاهش نرخ مرگ و میر و برگشتن زندگی مردم به روال عادی و طبیعی قبل از کووید، اما توجه و تمایل افراد به استفاده از اپلیکیشن های درمانی و خدمات سلامت و درخواست مشاوره پزشکی از طریق تلفن و دنیای مجازی همچنان بالاست. زیرا به لحاظ منطقی افراد ترجیح می دهند به جای صرف وقت در مسیر رفت و آمد به کلینیک ها و مراکز درمانی و یا نشستن در اتاق انتطار برای ویزیت توسط پزشک، از طریق تماس تلفنی و در منزل به راحتی و فقط با کلیک یک دکمه با پزشک معالج خود صحبت کنند و مشاوره بگیرند و فقط در صورت نیاز و ضرورت جهت معاینه بصورت حضوری به پزشک مراجعه نمایند.

مراقبت های بهداشتی پزشکی از راه دور در دنیا از آغاز همه گیری COVID-19 رشد کرده است و بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های پزشکی باقی خواهد ماند

در طول پاندمی بسیاری از قوانین ارائه خدمات سلامت تغییر یافتند و یا قوانین جدیدی وضع شدند تا دسترسی تعداد بیشتری از مردم به خدمات سلامت از راه دور افزایش یابد که بسیاری از آنها همچنان باقی مانده اند.

از معایب telehealth

همانطور که هر تغییر مزایایی دارد، شامل معایبی نیز می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می گردد.

  • عدم دسترسی همه افراد به وسایل الکترونیکی مانند گوشی هوشمند، تبلت و...خصوصا در روستاها
  • عدم دسترسی همه افراد به اینترنت
  • عدم آگاهی و دانش کافی جهت استفاده از این خدمات
  • ایجاد برخی مشکلات توسط افراد سودجو
  • امکان کلاهبرداری اینترنتی

علیرغم تمام معایبی که ممکن است telehealth برای بیماران و پزشکان داشته باشد هنوز هم مزایا و جذابیت های آن در کفه ترازو سنگین تر است و دولت ها نه تنها استفاده از آن را ممنوع نخواهند کرد بلکه در جهت رفع معایب و هرچه بهتر شدن آن در عصر کنونی تلاش خواهند کرد.