doctor taking care of senior woman at home

آیا می خواهید در آسایش خانه خود با عزت و سربلندی به پیری برسید؟

کرامت به این معناست که فرد به خاطر خودش ارزش و احترام داشته باشد و با او رفتار اخلاقی شود. این اصطلاح همچنین ممکن است برای توصیف رفتار شخصی استفاده شود، مانند "رفتار با وقار"

اگر افراد احساس کنند احترام و ارزش آنها به عنوان یک انسان رعایت نمی شود، این می تواند آنها را از لذت بردن از زندگی و احساس امنیت در طول دوره مراقبت باز دارد.

موضوع کرامت برای سالمندی که بیشتر استقلال خود را به شخص دیگری مانند مراقبین سلامت واگذار کرده است مسئله بسیار با اهمیتی است که نباید از کنار آن به راحتی گذشت. بطور مثال مراقبین سلامت باید در مورد تصمیمات مربوط به مراقبت سالمندان با ایشان مشارکت نمایند و نظر آنها حتما پرسیده شود.شاید اینطور به نظر برسد که تغییر در نحوه دریافت مراقبت از سالمندان مسئله ای ساده و پیش پا افتاده ای است که به راحتی بدون نظر خواهی از بیمار می توان آن را انجام داد اما همین مسئله به ظاهر کوچک می تواند به شدت بر روی حیثیت فرد سالمند اثر منفی بگذارد و به ایشان این احساس را القا نماید که ارزششان کم شده و به آنها مانند یک شئ نگاه می شود که هیچ قدرتی برای تصمیم گیری درباره مسائل خود ندارند. بر عکس وقتی درباره مسائلی مانند برنامه غذایی، چیدمان خانه، انتخاب لباس، تغییر مراقبین سلامت و .... با ایشان مشورت شود به ایشان احساس با ارزش بودن دست خواهد داد.

وقتی سالمند در منزل خود مورد مراقبت قرار گیرد راحت تر و بیشتر می تواند احساس کرامت و ارزش نماید زیرا وقتی مراقبت در منزل انجام شود تمام توجه مراقبین به یک سالمند خواهد بود و وی مراقبت با کیفیت تری را دریافت خواهد کرد ضمن اینکه ایشان دسترسی راحت تری به وسایل و امکانات شخصی خود خواهند داشت.

برای سالمندان، خانه فراتر از یک ساختمان است برای آنها پر از خاطرات، داستان ها، میراث و پناه است.بنابراین دور کردن آنها در مواقع بیماری از خانه شان به جهت مراقبت از سلامتی می تواند اثر منفی بر روی روحیات ایشان بگذارد. در حالیکه استفاده از امکانات مراقبت از سلامتی در منزل حس امنیت و آسودگی خاطر بیشتری در ایشان ایجاد خواهد کرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش موسسات و شرکت هایی که خدمات مراقبت سلامتی را بصورت آنلاین و در منزل ارائه می دهند سالمندان قادر خواهند بود بدون نیاز به بیرون آمدن از منزل خود خدمات پزشکی را در خانه خود دریافت نموده و این موضوع یک حس امنیت خاطری برای سالمندان ایجاد نموده است و این گام بزرگی در جهت ایجاد رفاه بیشتر و زندگی راحت تر برای این قشر آسیب پذیر از جامعه می باشد.