senior healthcare nurses

اهمیت پرستاران در مراقبت سلامتی سالمندان

پرستاران گروهی از کادر درمانی هستند که مسئولیتهای بسیار با اهمیت و دشواری دارند. نقش اصلی یک پرستار حمایت و مراقبت از افراد در برابر بیماری است. پرستاران را می‌توان از لحاظ گروه بیمارانی که با ایشان در ارتباط هستند به سه گروه زیر دسته بندی کرد:

 1. پرستاران جنرال، بخش اورژانس و سالمندان
 2. پرستاران افراد از کار افتاده و معلول
 3. پرستاران روانپزشکی

نقش پرستاران ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. انجام طیف وسیعی از کارهای بالینی مانند گرفتن نمونه خون یا پانسمان زخم
 2. ثبت اطلاعات، سابقه و علائم پزشکی و کنترل کردن بیمار
 3. مشارکت و همکاری با تیم مراقبت و کادر پزشکی و خانواده ها و سایر متخصصان برای برنامه‌ریزی مراقبت و پشتیبانی.
 4. دادن به موقع داروها و انجام درمان‌ها
 5. بکارگیری تجهیزات پزشکی
 6. انجام آزمایشات تشخیصی
 7. آموزش به بیماران در مورد مدیریت بیماری ها
 8. پشتیبانی و مشاوره به بیماران

هیچ متخصص مراقبت‌های بهداشتی چنین نقش گسترده ای ندارد. حضور شبانه‌روزی، مهارت‌هایی از قبیل مشاهده و هوشیاری آنها به پزشکان این امکان را می‌دهد که تشخیص بهتری داشته و درمان‌های بهتری را پیشنهاد دهند.

پرستاران و مراقبین سالمندان کنترل‌های بالینی و مراقبت‌های بهداشتی را برای افراد سالمند در خانه، بیمارستان یا خانه سالمندان انجام می‌دهند. خدمات موجود برای سالمندان در حال حاضر شامل خدمات پرستاری مسکونی، توانبخشی و مراقبت روزانه است. پرستاران سالمندان باید دارای تخصص در زمینه نگهداری و مراقبت از ایشان باشند. پرستاران سالمندان سعی می‌کنند به بیماران خود کمک کنند تا از سلامتی خود محافظت کرده و با تغییر در توانایی‌های ذهنی و جسمی خود کنار بیایند. یک پرستار سالمند باید دائما شرایط روحی-روانی، مهارت‌های شناختی، تغییر در الگوی خواب و بیماری‌های فرد مسن را رصد کند و هرگونه تغییری را مکتوب کرده و به پزشک یا پزشکان مربوطه اطلاع دهد.

ایشان باید مراقب میزان و نحوه مصرف داروها توسط سالمندان باشد تا مصرف دوزی از دارو فراموش نگردد یا دو برابر میزان تجویز شده مصرف نشود. همچنین ایشان باید مراقب رژیم غذایی فرد سالمند باشد تا از سلامتی آنها مطمئن گردند. ایشان باید در کنار خانواده سالمندان باشند تا به آنها در مراقبت از افراد مسن کمک کنند. آنها اغلب به عنوان بخشی از یک تیم مراقبت که شامل پزشکان، مددکاران اجتماعی، دستیاران پرستار، درمانگران فیزیکی و سایر متخصصان مراقبت است، کار می‌کنند. مراقبت از سالمندان ضعیف با شرایط سلامتی پیچیده اغلب برای پرستاران و مراقبین ایشان بسیار دشوار است.

پرستاران و مراقبین سلامتی و اجتماعی باید مهارت‌های ارتباطی خوب (شامل مهارت‌های گفتاری و شنوایی)، دیجیتالی (کار با انواع دستگاه‌های دیجیتال و غیره) و از جمله کار تیمی، ریاضیات و علوم و همچنین مهارت حل مسئله را دارا باشند. پرستاران می‌توانند به سالمندان کمک کنند زندگی طولانی‌تر، سالم‌تر و حتی شادتری داشته باشند.

تیم مراقبین سلامتی جامعه نقش مهمی در کمک به سالمندان برای داشتن یک زندگی مستقل و سالم‌تر در جامعه برای بیشترین زمان ممکن دارد. مراقبت از بیماران مسن بستری در بیمارستان با بیماران جوان تفاوت اساسی دارد، زیرا مراقبت از آنها نیاز به دانش و مهارت‌های خاصی دارد. آنها به دلیل ابتلای همزمان به چندین بیماری مزمن به مراقبت‌های پیچیده‌تری نسبت به سایر بیماران نیاز دارند به همین جهت توجه ویژه به این بخش از کادر درمان بسیار حائز اهمیت است.