seniors at cafe

برخی فعالیت‌های مفرح برای سالمندان

مطالعات نشان داده است که سالمندانی که با فعالیتهای هنری مشغول هستند، از کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند و احساس رفاه بیشتری را تجربه می کنند.

 1. دوستان خود را به دیدن یک فیلم همراه با صرف قهوه یا چای دعوت کنید.
 2. به پارک روید و در آنجا دوستان جدید پیدا کنید.
 3. هر از گاهی آلبوم عکسها را ورق بزنید و خاطرات گذشته را مرور کنید.
 4. در جمع خانوادگی و عزیزانتان همراه با آنها بازی های قدیمی انجام دهید.
 5. از ابزار های الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند، تبلت و یا لپ تاپ برای ورود به فضای مجازی استفاده کنید. با کمک این ابزار می توانید فیلم تماشا کنید، موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید، بازی های مورد علاقه خود را پیدا کنید و با آنها ساعاتی را سرگرم شوید و یا حتی در شبکه های اجتماعی با دوستان، عزیزان و اقوام خود در ارتباط باشید.
 6. نقاشی در خانه
 7. چند مداد رنگی، قلم مو، و کتاب های رنگ آمیزی مانند کتاب ماندالا و رنگ آمیزی و نقاشی تهیه کنید و از آنها لذت ببرید

 8. خلاقیت با وسایل بازیافتی
 9. با بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌های مستعمل، وسایل دکوری و قابل استفاده درست کنید!انواع گلدان می تواند به باغچه شما روح تازه ببخشد. ضمن اینکه باغبانی و نگهداری از گیاهان سبب ایجاد آرامش و اعتماد بنفس می شود هم برای سلامت روان و هم برای سلامت جسم مفید است.

 10. ثبت نام در یک کارگاه هنری ثبت نام کنید
 11. انواع کارگاههای هنری برای سالمندان وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. روان‌درمانی با هنر، بسیار کمک کننده است به افراد متخصص که به‌ویژه، در کار با سالمندان مبتلا به زوال عقل، سکته مغزی، بیماری پارکینسون و سایر شرایط پزشکی تجربه دارند مراجعه کنید. از نقاشی روی بوم و خوشنویسی گرفته تا سفالگری و بافندگی، قطعاً موردی وجود خواهد داشت که مورد علاقه شما عزیزان باشد.

 12. به انجمن ها و موسسات خیریه محل مراجعه و در ایونت های آنها شرکت کنید. همراه آنها با تورهای مسافرتی به طبیعت سفر کنید
 13. با دوستان و یا حتی به تنهایی به موزه ها، گالری های عکس و نقاشی، مکان های دیدنی بروید
 14. فعالیت های جسمی و ورزشی را جدی بگیرید. یوگا از فعالیت هایی است که بسیار برای سالمندان توصیه می شود. یوگا به لحاظ جسمی و روحی فواید بسیاری دارد.انجام حرکات کششی روزانه به مدت فقط 30 دقیقه چه در خانه و چه در باشگاه ورزشی تاثیرات شگفت انگیزی بر سلامت سالمندان خواهد داشت.