world parents day

روز جهانی والدین و مراقبت سلامتی از سالمندان

در عصر حاضر نقش خانواده و در راس آن پدر و مادر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا نقش ایشان در تربیت و فرزند پروری بسیار مهم و اثرگذار می‌باشد و مسئولیت اصلی پرورش و حمایت از کودکان را بر عهده دارند. برای اینکه کودکان شاد و سالم تربیت شوند نیاز به پدر و مادری سالم و خانواده‌ای با فضای عاطفی مثبت می‌باشد. روز جهانی والدین که در سال 2012 تعیین گردید فرصتی برای تمام افراد است تا بتوانند از والدین خود قدردانی نمایند. در واقع بدون حمایت والدین، سلامت، تحصیلات و بهزیستی عاطفی کودکان در معرض خطر است.

خصوصا اهمیت ویژه دادن به والدین مسن در این روز بسیار اهمیت دارد، زیرا والدین سالمند بیشتر از هر زمانی نیاز به حمایت، توجه، قدردانی و محبت فرزندانشان دارند. وظیفه فرزندان است که به والدینشان در دوران سالخوردگی احساس مفید بودن و دوست داشته شدن بدهند.

از یک سال و نیم گذشته تاکنون به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) و کم شدن روابط اجتماعی بسیاری از والدین سالمند دچار افسردگی و مشکلات روحی-روانی شده‌اند زیرا بسیاری از فرزندان به دلیل آسیب‌پذیرتر بودن والدین سالمندشان از رفت و آمد با ایشان دوری می‌کردند تا ایشان از ابتلا به این بیماری ایمن بمانند. در حالیکه آسیب جدی‌تری از لحاظ روانی بر ایشان وارد شد. امروزه با وجود فناوری‌های جدید فرزندان قادر خواهند بود بصورت تصویری با والدین خود ارتباط برقرار نمایند و چهره ایشان را حتی وقتی در کنارشان نیستند ببینند و این به نوبه خود کمک بزرگی برای ایشان جهت رفع دلتنگی‌ها و دلزدگی‌ها می‌باشد.

افرادی که والدین سالمندشان در قید حیات هستند می‌توانند با انجام چند کار ساده در طول روز آنها را خوشحال کرده و خستگی را از ایشان دور کنند:

  1. تماس روزانه با والدین. گاهی تماس‌های ساده تلفنی فرزندان به بخشی از لیست کارهای روزمره ایشان تبدیل می‌شود.
  2. ملاقات حضوری با والدین. یادمان باشد هر چقدر تماس‌های تصویری مزایا داشته باشند اما هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین ملاقات‌های حضوری گردد.
  3. ترغیب والدین به برقراری ارتباط با همسالان خود در رسانه‌های اجتماعی و بزرگتر کردن دایره ارتباطاتشان از طریق پیوستن به رویدادهای اجتماعی
  4. برنامه‌ریزی برای رفتن به مکان‌های تفریحی با والدین سالمند و یا شرکت دادن ایشان در جشنواره‌های محلی.
  5. کمک گرفتن از مراقبان سلامت. اگر وقت کافی برای گذراندن با والدین خود ندارید و یا اگر بدلیل دوری مسافت نمی‌توانید مدت زیادی را در کنار والدین خود باشید بهتر است از مراقبان سلامت کمک بگیرید. ایشان در سرزنده نگه داشتن سالمندان بسیار کمک می‌کنند. البته نباید فراموش کرد که مراقبان سلامت فقط باید اجازه داشته باشند که از سالمندان مراقبت کنند و نباید نقش فرزند را برای ایشان بازی کنند.
  6. آموزش نحوه استفاده از تکنولوژی‌های جدید به والدین سالمند. به این وسیله ایشان قادر خواهند بود در شبکه‌های اجتماعی عضو شوند و دوستان قدیمی خود را پیدا کنند.

با گذاشتن اندکی زمان برای والدین پیر می‌توان شادی، سلامتی روان و ایمنی بیشتری را به ایشان هدیه داد.